Månadens medlem för februari är Magnus Sundblad, numera pensionär men en gång i tiden både utbildad tandläkare och läkare. Uppväxten ägde rum både i Lidköping och i Arlöv. Realskolan klarades av i Linköping innan resan gick vidare till Stockholm. Åter i Skåne tog Magnus studenten 1962 och vidare till tandläkarhögskolan i Malmö. Det var i Malmö han även träffade hustrun Agneta. Som tandläkare var man eftertraktad av nästan alla landets landsting och paret Sundblad valde till slut att bosätta sig i Norrbotten och i Vuollerim i Jokkmokks kommuns. Till Gotland kom paret efter sommarvikariat i Slite och här på ön bor nu tre av deras fyra barn.

Så här skriver Magnus själv:

Jag är född i Lidköping där min far var tjänsteman på sockerfabriken . Under en kort sejour på Öland träffade han min blivande mamma som han gifte sig med. Efter 7-8 år i Lidköping flyttade vi till Arlöv, strax norr om Malmö. I Arlöv hade min mamma letat upp en trevlig och snäll pianolärarinna - fröken Appeltoft - och jag lärde mig pianospelandets grunder. Jag gick 5 år i folkskola innan vi flyttade till Linköping där min pappa fått ett uppdrag att slutföra en process i sockerfabriken och jag började här i realskolan .

Ett halvår senare visade det sig att vi snart skulle vidare till Stockholm där vi fick ett schangdobelt boende på Tanto med utsikt över bland annat Årstaholmar, där jag lite senare lärde mig att röka (Sultana cigaretter). Jag gick ett år på Södra Latinläroverket med mängder av malliga söderkisar!

Så var det åter dags att flytta till Skånes Hököpinge. Jag fortsatte min skoltid på S:t Petri Högre Allmänna Läroverk där jag tog studenten 1962.

Vad skulle jag ägna mig åt nu då? Läsa i Lund blev budet och jag gick några enstaka kurser innan jag bestämde mig för att utbilda mig till tandläkare vid tandläkarhögskolan i Malmö. 5 år tog det att få examen och under tiden träffade jag min blivande fru Agneta och vi gifte oss 1967.

Nästan alla Sveriges landsting ville ha tandläkare. Norrbottens län inbjöd nyutbildade till Norrbotten där vi fick bo flott på bland annat Luleå stadshotell och åka runt till länets alla mer eller mindre tomma vårdcentraler. Vi fastnade för Vuollerim i Jokkmokks kommun. Vi hade ett par fina år vid Luleälven.

Agneta födde vårt första barn på Bodens BB.

Vi hade precis flyttat in i det hus som vi blev tilldelad när det ringde på dörren. Jag öppnade och fann ett gäng män samlade på trappen och hälsade oss välkomna. ”Du blir väl med i Rotary” blev det direkt och jag var med under flera upplevelserika år. Jag har besökt varenda kraftstation i Norrbotten och fick lära mig att gå på isen, pilka, stampa skidbacken, åka skidor mm. Tack för det!

Efter ett par år förstod jag att jag inte skulle stå ut med att laga tänder resten av mitt liv. Jag ville börja om från början och sökte in och kom in på läkarlinjen vid Umeå universitet, där man hade byggt ett nytt studentområde med läckra bostäder, samlingslokaler, en del affärer mm. Framöver kunde jag jobba som tandläkare och senare läkare på ett hem för människor med olika typer av handikapp samtidigt som jag studerade.

Så småningom tog jag läkarexamen och efter att varje sommarperioden ha vikarierat som tandläkare vid tandvårdskliniken i Slite blev vi permanent boende i Visby. Åren går och nu är vi båda pensionärer. På Gotland finns 3 av våra fyra barn! En son har med familj bosatt sig i Fagersanna i Västergötland!

Tidigare publicerade Månadens Medlem:

Lars Andersson - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-lars-andersson

Marie Engström - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-marie-engstr%C3%B6m

Roland Salemark - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-roland-salemark 

Sven Landahl - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-sven-landahl 

Jane Ek - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-jane-ek 

Jan Calderon - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-jan-calderon 

Ingela Chef Holmberg - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-ingela-chef-holmberg 

Birger Jörnhammar - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-birger-j%C3%B6rnhammar 

Hélène Viotti - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-h%C3%A9l%C3%A8ne-viotti 

Mats Jansson - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-mats-jansson 

Britt Silfvergren - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-britt-silfvergren 

Mats E:son Hjorth - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-mats-e-son-hjorth

Lennart Lindgren - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem:-lennart-lindgren 

Anders Flanking - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-anders-flanking 

Jan Thiele - https://portal.clubrunner.ca/15603/Stories/m%C3%A5nadens-medlem-jan-thiele

 

Publicerat av Jan Bjerkesjö 2024-02-01